Programme

Conference abstracts

Conference program in the separate file

TUESDAY, NOVEMBER 7, 2017
8:30-10:30 Registration
10:30-11:00 Opening
11:00-12:00 Plenary talk
        Simushkin S., Volodin I. Practical aspects of the d-guarantee
12:00 – 13:30 Lunch Break
13:30 – 15:30 Session I
13:30 – 13:50 Chuprunov A., Alhouzani M. Poisson limit theorem for a number of given value cells from a pointed set of cells.
13:50 – 14:10 Valeev S., Kondratyeva N. Aviation Industry Stochastic Model Based on Big Data Concept
14:10-14:30 Kareev I., Volodin I. Lower bounds for the expected sample size for classical and d-aposterior statistical problem
14:30 – 14:50 Koldanov P. Risk function and optimality of statistical procedures for network structures identification
14:50-15:10 Zaikin A. D-posterior approach in regression analysis
15:10-15:30 Dziuba E., Gubarev R. Neuromathematics is an effective toll for forecasting social development of Russian regions
15:30-16:00 Coffee Break
16:30 – 17:20 Session II
16:00-16:20 Simushkin S. Two-sided confidence intervals for the d-posterior approach
16:20-16:40 Perelevskiy S. Improved nonparametric estimation of the drift in diffusion processes
16:40-17:00 Salimov R. Sequential d-guaranteed estimate of the mean value for the normal distribution
17:00-17:20 Gabbasov F., Dubrovin V., Fadeeva M. On the estimation of the rate of convergence in the multidimensional limit theorem for sums of the functions of weakly dependent random variables
17:30 – 19:00 Welcome party (Room 1211)

WEDNESDAY, NOVEMBER 8, 2017
10:00-11:00 Plenary talk
        Holevo A. Completely positive perturbations of quantum dynamical semigroups
11:00 – 11:30 Coffee Break
11:30-12:30 Plenary talk
        Helemskii A. Multi-normed spaces, based on non-discrete measures, and their tensor products
12:30 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 15:50 Session III
14:00 – 14:30 Fragoulopoulou M. Symmetry and the Shirali-Ford theorem
14:30 – 14:50 Gumerov R. Chaotic coverings of solenoids and automorphisms of semigroup C*-algebras
14:50 – 15:10 Bikchentaev A. Probability convergence of measurable operators arithmetical means
15:10 – 15:30 Zavadsky D. Shift-invariant measures on infinite-dimensional spaces, integrable functions and random walks
15:30 – 15:50 Volkov B. Levy Laplacians and Annihilation Process
15:50 – 16:10 Coffee Break
16:10 – 17:50 Session IV
16:10 – 16:30 Amosov G. On the existence of anticliques for non-commutative operator graphs
16:30 – 16:50 Ablaev F.,Vasiliev A. Quantum Information and Quantum Hashing
16:50 – 17:10 Filippov S. Nonunitary maps in the estimation of qubit channel capacities
17:10-17:30 Luchnikov I. Machine learning approach to open quantum systems
17:30 – 17:50 Dudinets I. Two coupled quantum oscillators interacting with two heat baths

18:30 City tour “Kazan in the evening”

THURSDAY, NOVEMBER 9, 2017
10:00 – 11:00 Plenary talk
        Abe S. Estimating quantum entanglement in a class of N-qudit states
11:00- 11:30 Coffee Break
11:30 – 12:30 Plenary talk
        Volodin A. Statistical Applications of the Dependent Bootstrap Procedure
12:30 – 14:00 Lunch Break
14:00 – 15:50 Session V
14:00-14:30 Smolyanov O. Lebesgue and Feynman generalized measures and their applications
14:30 – 14:50 Sakbaev V. Independization of random semegroups and the law of large numbers for maps
14:50 – 15:10 Turilova E. Quantum spectral symmetries
15:10 – 15:30 Zhdanovskiy I. Commutators of projectors and projective geometry
15:30 – 15:50 Tikhonov O. Measurements and operator convex functions
15:50 – 16:10 Coffee Break
16:10 – 17:50 Session VI
16:10 – 16:30 Haliullin S. Ultraproducts of von Neuman algebras and ergodicity
16:30-16:50 Kocherova A. Commutators and representation theory
16:50 – 17:10 Arutyunov A. On a derivations in group algebras
17:10 – 17:30 Martynov G. Weigted goodness-of-fit Cramer-von Mises and the Anderson-Darling tests
17:30 – 17:50 Sharafutdinov A., Gumerov R. A low-rank approximation of tensors

18:30 Conference Dinner

FRIDAY, NOVEMBER 10, 2017
10:00 – 10:30 Plenary talk
        Kuleshov A. Data Science: Problems and Methods
10:30 – 11:30 Plenary talk
        Bernstein A. Manifold learning in statistical tasks
11:30 – 12:00 Coffee Break
12:00 – 13:00 Plenary talk
        Burnaev E. Predictive Modeling based on data in Industrial Engineering
13:00 – 14:30 Lunch Break
14:30 – 16:10 Session VII
14:30-14:50 Abramov E. Smooth Vector Fields Estimation on Manifolds by Optimization on Stiefel Group
14:50 – 15:10 Yanovich Yu. Manifold Learning Based Kernel Density Estimation
15:10 – 15:30 Kachan O. Vector Fields Alignment on Manifolds via Contraction Mappings
15:30- 15:50 Moiseev N. Improving the Accuracy of Macroeconomic Time Series Forecast by Incorporating Functional Dependencies Between Them
15:50 – 16:10 Coffee Break
16:10 – 16:30 Mukhamedjanova S. Finding chromatical polynomials using partition function of Pott’s models
16:30 – 16:50 Dolgov D. An approach to coefficients choice in the k-ary gcd algorithm
16:50 – 17:10 Novikov P,Valiev R. Hidden Markov models and neural networks in forming investment portfolio
17:10 – 17:30 Closing